Nanoksi ja Nanopind OÜ

Nanoksi on spetsialiseerunud pindade taastamisele ning kaitsmisele nanotehnoloogia abil kui ka pinnahügieeni säilitamisele tänu valgusega reageerivale katalüütilisele pinnakattele.

Nanoksi oma praegusel kujul sai alguse 2017 aastal Soomes, Jukka Laksi eestvedamisel. Soov oli  muuta teadmised nanotehnoloogiast kättesaadavaks nii ettevõtetele kui ka koduomanikele. Tänaseks on Soomes kogunenud mitmeid tuhandeid rahulolevaid kliente, kelle elu on nanotöötlus lihtsustanud. Aastatega on kasvatatud nii meeskonda, kliendi baasi, koostööpartnerite arvu ning loomulikult ka tulu. Saadud tulu investeeritakse aga järjepidevalt pinnakatete uurimisse, tõhustamisesse ning brändi edendamisesse.

Kui ennemalt olid katalüütilise pinnakatte tellijate seas enamjaolt haiglad, hoolekandeasutused ning teised kõrge hügieeni nõuetega kohad, siis ülemaailmne koroona pandeemia kasvatas müüki üle 90 %. Viimase paari kuu tuntumateks klientideks on olnud Korkeasaari, Särkkäniemi ja Muumimaa lõbustuspargid. Lisaks on katalüütilise pinnakattega kaetud ka kõik Telia esindused Soomes.  Katalüütilise pinnakatte levitamine pinnale on Nanoksi enda väljatöötatud ning nüüd käib töö ka selle nimel, et sellele patenti taotleda. Patendi saamine kaitseks tulevikus esilekerkivate konkurentide eest. Nanoksi on siiani pinnakatte ainet hankinud välismaalt kuid mõtted liiguvad juba selles suunas, et alustada ise aine tootmisega.

Tampere Ülikooli poolt teostatud uuringud kinnitavad Nanoksi pinnakatete tõhusust. Kvaliteedikontrolli SGS Groupi uuring  tõestas omakorda, et Nanoksi katalüütiline pinnakate hävitas tava valgustingimustel kahe tunni jooksul 98 % grippi põhjustavatest viirustest. Lisaks teostatakse ka kõigil katalüütilise kattega kaetud pindadel mõõtmisi spetsiaalsete hügieenitestide näol.

Nanopind OÜ

Nanopind OÜ on asutatud 2019 suvel ning on Nanoksi ametlik koostöö partner Eestis.

2019 aastal lõid käed kaks Soomes töötavat eestlast Valdo Pajumaa ja Kauri Trik, kes mõlemad olid juba ammu mõlgutanud mõtteid oma ettevõtte loomisest ning kodumaale Eestisse tagasi kolimisest.

Kui pikaajalise eripuhastustööde kogemusega Valdo asus tööle Nanoksi Finland OY ettevõttes,  ei möödunud palju aega kui tema töökust ning kirge antud valdkonnas märgati ja tehti ettepanek laiendada Nanoksi tegevust ka Eestisse. Mõnda aega mõtlemist, kaalumist ning arutelusid hiljem sai öeldud oma JAH sõna. Alates jaanuarist 2020 liitus meeskonnaga ka esimene töötaja, samuti puhastusteeninduse kogemusega Soomest Eestisse tagasi kolinud Liina Toro. Kui tänaseni saadi hakkama omade jõududega, siis töömahu pideva suurenemise tõttu avaldas Nanopind OÜ mõni nädal tagasi ka oma esimese töökuulutuse.

Kuigi ettevõtlusega alustamine ei ole olnud kerge, on aastaga saavutatud nii mõndagi. Lisaks eraisikutest klientidele, on koostööd tehtud nii Viru Keskuse, Põhjakeskuse, Tallinna Lennujaama, Arvo Pärdi Keskuse, Denslux hambaravi kliiniku kui ka Tallinna Linnatranspordiga.  Tänu eelnimetaud ettevõtetele on Nanopind OÜ -d kajastatud ka erinevates meediakanalites, mis on andnud ainult hoogu juurde.

Kuigi Euroopas ning mujal maailmas on nanotehnoloogia laialdaselt levinud ja tuttav, on Eestis see veel siiski üsna tundmatu teema. Nanopind OÜ meeskond aga usub, et suudab ka Eesti inimesed ja ettevõtted “nanousku” pöörata.

Lõpetuseks sai esitatud Valdole, ühele Nanopind OÜ eestvedajatest mõned küsimused nii ettevõtlusega alustamise kui ka nanotehnoloogia kohta:

 

 

 

 

 

Kuidas jõudsite Kauriga mõtteni ühisest ettevõttest?

Olime eelnevalt juba pikalt arutanud, et võiks luua oma ettevõtte kuid me ei olnud päris kindlad millisesse valdkonda see suunata. Kuid peale Nanoksisse tööle asumist viis üks asi teiseni ja siin me täna oleme.

Kui kerge või raske oli pärast paljusid Soomes elatud aastaid naasta tagasi Eestisse?

Kindlasti ei saa seda kergeks nimetada, kuid kodumaa on kodumaa. Pigem oli suurim hirm palgatööst loobumise osas.

Kas oled kordagi oma otsust kahetsenud?

Olen sellele palju kordi mõelnud. Kuid mida päev edasi seda selgemaks saab, et otsus oli ainuõige.

Mis äratas sinus huvi nanotehnoloogia vastu ja mis innustab sind seda ka teistele tutvustama?

Nanotehnoloogiast kuulsin ma esmakordselt Nanoksisse tööle asudes. Kuid antud teema pakkus mulle silmapilkselt huvi. Olin eelnevalt pikki aastaid oma töös kokku puutunud erinevate pinnakatetega nagu õli ja vaha, mille mõju ei olnud kuigi pikaajaline. Suurepärane tunne oli kliendile pakkuda uudset lahendust mis toimib pikka aega ja saada vastu head tagasisidet.

Olles aasta aega nüüdseks sellega tegelenud, usud sa et nanotöötlusele on Eestis turgu?

Kindlasti on igal tootel ja teenusel turul oma koht, tuleb vaid need kohad üles leida. Palju tuleb ette olukordi kus inimesed on algul skeptilised kuna antud teema on neile võõras. Enamus meie klientidest polnud varem nanotöötlusest midagi kuulnud, kuid seda suurem on olnud meie rõõm kui nad on siiski otsustanud meie teenust kasutada. Ning mida päev edasi, seda rohkem sellest teatakse. 

Kuidas mõjutas koroona viiruse pandeemia Nanopind OÜ majanduslikku seisu?

Pandeemia oli raske kogu Eesti majandusele ning selle mõju avaldub veel kindlasti mõnda aega. Nanopind OÜ elas selle aja õnneks üle. Võib öelda, et see mõjus isegi positiivselt, kuna meie põhirõhk on siiski pinnahügieeni tagamisel. Ja meil oli suur au nii  mõnegi maineka ettevõtte pinnad klientide ja töötajate jaoks turvalisemaks muuta.

Kuidas julgustaksid endasuguseid noori, kes unistavad ehk salamisi palgatööst loobumisest ning ettevõtlusega alustamisest?

Kui on tahtmist, julgust ja soovi oma elu muuta, tehke nii palju kui jaksate. Kerge see olema ei saa kuid õnnestumise korral tasub see end kuhjaga ära.

Järgmises blogipostituses tutvustame lähemalt juba Nanopind OÜ teist eestvedajat, Kaurit.

 

Kauri Trik Tallinna Lennujaamas

Meie teine blogipostitus tutvustab teile lähemalt Nanopind OÜ eestvedajat, Kauri Triki.

Kauri on üks nendest kümnetest tuhandetest noortest, kes 8 aastat tagasi suundus tööd tegema üle lahe Soome. Ettevõtlusega alustas ta 2019 aasta suvel, olles 26 aastane.

Kui Valdo vastutada on rohkem müügi pool, siis Kaurit võib julgelt nimetada Nanopind OÜ ajuks, kes korraldab ja hoiab silma peal ettevõtte raamatupidamisel ning lahendab näiteks kõik transpordiga, töövahenditega ja muu sellisega seotud probleemid.

Allpool saate lugeda juba lähemalt mida Kauri ise arvab Eestisse tagasi kolimisest ning ettevõtlusega tegelemisest:

Kuidas jõudsite mõtteni ühise ettevõtte loomiseks?

Ühist ettevõtet planeerisime umbes kolm aastat. Otsus Soomest Eesti kolida avas meile mitmeid erinevaid võimalusi mille seast valisime Nanoksi.

Kui kerge või raske oli pärast paljusid Soomes elatud aastaid naasta tagasi Eesti?

Palju sai seljataha jäetud ja uutele väljakutsetele vastu astutud. Otsus tuli kergelt kuid teostus nõudis omajagu planeerimist.

Kas oled kordagi oma otsust kahetsenud?

Nii kaua kui suudame oma klientide ootusi täita, ei kahetse ma midagi.

Mis äratas sinus huvi nanotehnoloogia vastu ja mis innustab sind seda ka teistele tutvustama?

Algselt olin nanotehnoloogia osas skeptiline nagu eestlasele omane. Aga peale koolitusi, kogutud kogemusi ja oma silmaga tulemusi nähes, olin müüdud.

Olles aasta aega nüüdseks sellega tegelenud, mis sa arvate, kas Eestis on turgu nanotöötlusele?

Me võidame klientide usaldust iga päevaga aina rohkem ning huvi meie poolt pakutavate teenuste vastu kasvab. Just seetõttu ei taha ma uskuda, et Eesti sellele turg puudub.

Kuidas mõjutas koroona viiruse pandeemia teie ettevõtet?

Algselt tuli küll tagasilööke kuid õnneks tulime nendest kiiresti välja.

Ja viimaseks: Kuidas julgustaksid teiesuguseid noori, kes unistavad ehk salamisi palgatööst loobumisest ning ettevõtlusega alustamist?
Miks mitte võtta riske ja kogeda seda kõike. Aga eelnevalt olge kindlad, et olete selleks teekonnaks valmis.

Nanotöötlus ja katalüütiline pinnakate Viru Keskuses

Nanoksi Estonia koostöö Viru Keskusega algas pelgalt telefonikõnest. Sellele järgnesid kohtumine , mille käigus tutvustasime omalt poolt pakutavaid teenuseid ning nende kasuteguritest Viru Keskuse jaoks. Kogu protsessi aeglustas paraku üle maailma vallandunud COVID – 19 pandeemia.

Oma töid Viru Keskuses alustasime veel sellel ajal kui Eestis olid kehtestatud eriolukorraga seonduvad piirangud, mis hõlmas ka kaubanduskeskuseid. Terve nädal mille me Viru Keskuses veetsime, käis vilgas töö igal korrusel, et 11. maiks, mil riik lubas taas kaubanduskeskused avada, oleks klientide vastuvõtmiseks kõik valmis ja ohutu.

Nanoksi Estonia ülesandeks oli kõik keskuse avalikud wc-d süvapuhastada, katta seinad ja põrandad nanokattega ning puutepinnad katalüütilise pinnakattega. Lisaks tualettruumide puutepindadele, said katalüütilise pinnakattega kaetud ka keskuse liftid.

Viru Keskus oli Nanoksi Estoniale esimene suurem väljakutse ning seetõttu oli loomulikult meil ka pinge peal. Me seisime silmtsi ka nii mõnegi töid raskendava asjaoluga kuid lõpuks leidis iga probleem lahenduse. Ning just sellised olukorrad õpetavadki enim. Nagu öeldakse, raske õppustel – kerge lahingus!

Meile veidi ootamatuna, kuid meeldiva üllatusena saime tänu Viru Keskusele ka meediakajastuse ERR telekanali Ringvaate saates ning mitmeid potensiaalseid kontakte edaspidiseks koostööks.

Meil omalt poolt oli ääretult suur au ja rõõm teha koostööd niivõrd maineka ettevõttega nagu seda on Viru Keskus. Mõned näited selle kohta:

Eesti suurima külastatavusega ja Baltimaade tulemuslikeim ostukeskus

LEED O&M (Leadership in Energy and Environmental Design, Building Operations and Maintenance) Plaatinum sertifikaat

Tiitlid: „Aasta Arendusprojekt“, „Aasta Kaubandustegu“, „Aasta Teenindustegu“, „Aasta Klient“, „Aasta Muusikasõbralikeim Ettevõte“.

Turundus – ja reklaamitegevus on pälvinud 38 auhinda (16 kulda, 12 hõbedat ning 10 pronksi).

 

Kuna klientide tagasiside on meile ääretult oluline, olgu see positiivne või konstruktiivne, esitasime Viru Keskuse haldusjuhile Margus Kolumbusele ka mõned küsimused:

Kas olite nanotehnoloogiaga varem kokku puutunud või sellest kuulnud?

Nanotehnoloogiaga oli varasemalt ikka kokkupuuteid, aga mitte desinfitseerimise kontekstis.

Millise infokanali kaudu saite teavet Nanoksi Estonia kohta?

E-posti aadressile saadetud tutvustava materjali kaudu.

Millist abi lootsite saada Nanoksi Estonialt?

Lootsin saada parima lahenduse pikaajalise ja optimaalsete kulude suhtega COVID19 viirusetõrje ja viiruse leviku piiramise osas.

Kuidas sujus omavaheline koostöö?

Koostöö oli väga hea, meeskond oli koostööaldis ja abivalmis ning planeeritud tegevused said tehtud nagu kokku lepitud.

Kas nanotöötluse kasutusele võtmine on teeninud oma eesmärki?

Jah on, sest peale pindade töötlust ei ole vaja teostada iganädalaseid või igakuiseid desinfitseerimisi. Piisab korralikust puhastusest.

 

Uuel nädalal taas uus postitus, jääge lainele.