Mida peaks teadma nanotöötlusest

Nanotöötlus on innovaatiline meetod erinevate ruumide ja pindade kaitsmiseks. Nanokate takistab mustuseosakeste tungimist materjali, pikendab pindade kasutusiga ja hõlbustab nende puhastamist. Ka väheneb oluliselt tervisele kahjulike puhastusainete kasutusvajadus. Nanokihiga saab katta nii uusi kui ka vanu pindu.

Nanotehnoloogia all mõeldakse üldiselt seadmeid, materjale või struktuure, mille suurus jääb alla saja nanomeetri. Nanomeeter on miljondik millimeetrit, seega võrdub nanoobjektide suurus kümnetuhandikuga inimese juuksekarva paksusest.

Nanoosakeste kasutamine võimaldab muu hulgas parendada erinevate pindade omadusi saavutamaks suuremat vastupidavust ja lihtsamat puhastatavust. Nanotehnoloogiat kasutatakse laialdaselt ka näiteks kosmeetikas, toiduainetes, mitmesugustes tarbekaupades ja tööstuses.

Vannitubade, WC-de ja köökide pindadel kasutatakse olenevalt töödeldavast objektist eri tüüpi kaitseaineid. Enamasti on need kaitseained valmistatud uue tehnoloogia järgi nanosuuruses ränidioksiidi (SiO2) baasil.

Need ained on ohutud nii inimestele, loomadele kui ka keskkonnale. Töötlus muudab pinnad hüdro- ja oleofoobseteks ehk vett ja rasva tõrjuvaks. Tänu sellele muutub puhastamine tunduvalt lihtsamaks. Pinnakatte biostaatilised omadused aga vähendavad tõhusalt mikroorganismide paljunemist kaitstud pinnal.

Kuivades moodustab pinnakate nähtamatu, elastse ja hingava kaitsekihi. Tänu sellele aurab kattekihi alla jäänud või sinna juhtumisi tungiv niiskus ära.

Töötlus ei muuda pindade hõõrdeomadusi. Mida kauem ruume kasutatakse, seda selgemalt ilmneb nanotöötluse positiivne mõju.

  • Pinnakate ei sisalda mingeid liime ega vaike
  • ● Talub temperatuure -150 ̊C … + 300 ̊C
  • Talub pesuvahendeid pH 2,0 … 12

Nanotöötlus ei mõjuta ruumide või pindade igapäevast kasutamist. Märjaks saanud pinnad tuleks hoolikalt lapitsaga ära kuivatada nagu tavaliselt. Sel moel valgub põrandalt ja seintelt põrandatrappi mitu liitrit vett, mis vähendab siseruumide õhu niiskuskoormust.

Eriti oluline on enne nanotöötlust põhjalikult puhastada vanad pinnad. Sügavpuhastus on nõudlik ja mitmest etapist koosnev toiming. Mille abil pinnad muutuvad ilusamaks ja nanokiht saab parima võimaliku nakkepinna. Ka uued pinnad tuleb enne töötlust hoolikalt puhastada, kuid nende puhul on protsess tunduvalt lihtsam.

Üldjuhul on pinnakate puudutuskuiv 2–6 tunni möödudes töötlusest, ent mõnedes tingimustes võtab kuivamine rohkem aega. Ruume võib hakata kasutama siis, kui pind ei tundu vaadates või sõrmega katsudes enam niiske.

Pärast töötlemist ei tohi 24 tundi kasutada vett. Seejärel võib pindu juba märjaks teha, ent neid tuleb veel 7 ööpäeva jooksul korralikult kuivatada. Selle ajaga toimub lõplik keemiline kuivamine ja karastumine. Liigse hallika ja looritaolise ainese saab mikrokiudlapiga ära pühkida ning pindade tavapärane kasutamine võib jätkuda.

Enamasti piisab puhastamiseks soojast veest ja mikrokiust puhastusvahendist nagu nt mikrokiudlapp. Vuuke võib puhastada pehme harjaga. Vajaduse korral võib puhastamiseks kasutada kauplustes müüdavaid lahjasid puhastusaineid.

Kaitstud pind talub kümneid tuhandeid kordi pühkimist vee ja mikrokiudlapiga. Väga abrasiivsete pesuainete ja -vahendite kasutamist tuleks vältida. Näiteks küürimislapiga hõõrumist talub pinnakate vaid paarsada korda.

Tugevad alused ja happed vähendavad kaitsekihi vastupidavust. Kui kaitsekiht on mingis kohas nõrgenenud, on selle efektiivsust võimalik taastada, puhastades vastavat ala lahja pesuvahendiga. Vuukide puhastamiseks kasutatakse selleks otstarbeks sobivait harja. Pinnad tuleb ka üle pühkida ja rohke veega loputada Sel moel saab eemaldada pinnakihile kogunenud mustuse. Kohti, kus pinnakate on täielikult kahjustunud, on võimalik vajaduse korral uuesti töödelda.

Võtke ühendust